Skúšky IPOR 4.5.2014, Varín

Medzinárodné cvičenie ruina 4. – 6.4.2014, Malacky
6. apríla 2014
Povodne 15. -16.5.2014, Stará Ľubovňa, Kežmarok
16. mája 2014

V nedeľu 4.5. sa konali vo Varíne skúšky podľa medzinárodného skúšobného poriadku IPO-R. Za BKZB sa zúčastnili a úspešne zloženou skúškou sa môžu pochváliť: Laco Mackových s Hardym podľa RH T E (89,88) a Lucia Valentovičová so Candy podľa RH T B (154, 84). Obom gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu.

„4.5.2014 usporiadali Psovodi záchranári Žilina vo Varíne skúšku podľa medzinárodného skúšobného poriadku IPO-R. Na skúšku som prihlásila Candy do ruiny, hoci na fotkách z ich tréningov vyzerala ruina pomerne nebezpečne – zbúranisko plné roxorov a vratkej sute. Na moje potešenie sa prihlásili aj Laco s Hardym, takže sme nemuseli ísť samé.

Po dohode s organizátorom sme dostali možnosť pocvičiť si na cvičisku už v sobotu, tak sme sa vybrali deň vopred. Po ceste počasie vyzeralo všelijako, pršalo, fúkalo, no neskôr poobede sa počasie umúdrilo a cvičili sme síce na mokrom, ale bez dažďa.

Na druhý deň sme sa zobudili do chladného rána, ale od rána svietilo slnko a vzduch sa postupne prehrial. Súťažiacich bolo 7 – dvaja nastúpili na RH-FL E, dvaja na RH-T E, jeden na RH-T A a dvaja na RH-T B, posudzovala Andrejka Adamčiaková. Po nástupe, veterinárnej kontrole a identifikácii súťažiacich psíkov sme sa presunuli na plochu, kde obaja prihlásení psovodi so psíkmi špeciálnu časť skúšky zvládli napriek hustému porastu vysokej trávy, žihľavy a kríkov. Potom sme sa presunuli do ruiny do areálu Považských chemických závodov. Po zhliadnutí terénu sme len skonštatovali, že skúška-neskúška, len nech sa nám psíky nezrania.. Naozaj to vyzeralo ako na fotkách – pod nohami sa všetko hýbalo, trčalo tam veľa roxorov, občas nejaký plech a terén bol neprehľadný a ťažký na pohyb aj hľadanie, pretože pod sutinami a panelmi bolo veľa dier, kanálov, zavalených pivníc, vietor sa medzi budovami a kopami panelov točil.  Laco s Hardym nastúpili ako druhí – čakali sme, ako sa bude behavý Hardy pohybovať na vratkých paneloch, no napodiv chodil opatrne a pomaly. Po asi 2 minútach zacítil figuranta, trošku neisto označil štekaním a tým mali špeciálnu časť skúšky úspešne za sebou.
So Candy sme nastúpili na hľadanie ako predposledný tím. Sama som bola zvedavá na prácu Candy, keďže 3 týždne nepodávala zrovna ukážkové výkony. Po prvom vyslaní zistila, že po teréne behať veľmi nebude a taktiež sa pohybovala rozvážne a opatrne, čo ma potešilo. Už po asi po 2 minútach začala hlásiť prvého figuranta, po ďalšom vyslaní po chvíli prehľadávania zahlásila druhého figuranta a ešte som sa nestihla ani vrátiť na základnú líniu a už hlásila tretieho, ale trochu neisto. Po príchode na miesto štekania som nevedela úplne presne určiť, kde obeť leží, pretože bola pod zemou pod panelom, pod ktorým boli až 3 otvory, kade sa pach mohol šíriť a Candy striedavo neisto štekala pri dvoch. Za to neurčité označenie sme stratili body, avšak bola som s jej prácou celkovo veľmi spokojná. Po nás išiel hľadať ešte jeden tím a následne sme sa presunuli na cvičisko, kde sa konala časť poslušnosť a obratnosť.

Slnko už bolo vysoko a pomerne dosť sa oteplilo, čo sa odrazilo aj na výkone našich psov. Nebolo to úplne to pravé orechové, ale limit na skúšku sme splnili, psíky sa nezranili a hanbu brigáde sme rozhodne nespravili.

Takže od nedele si Hardy pripísal na konto splnenú skúšku RH-T E s počtom bodov 177 a Candy RH-T B s počtom bodov 238.“

Lucia Valentovičová

Comments are closed.