Chcem sa stať kynológom záchranárom

Zaujímate sa o výcvik záchranárskych psov? Myslíte si, že Váš psík sa hodí na tento typ výcviku? Radi by ste pomáhali pri pátracích akciách alebo našich aktivitách? Staňte sa členom našej organizácie a pomáhajte s nami! V roku 2019 sme otvorili naše brány aj záujemcom bez psov. 

Každý záujemca o výcvik záchranárskeho psa si môže vybrať z dvoch možností – stať sa profesionálom v službách Polície či Horskej služby, alebo sa výcviku venovať ako dobrovoľník. Záujemca dobrovoľník si môže vybrať z viacerých dobrovoľníckych organizácii, ktoré pôsobia na území SR.  Výber organizácie treba prispôsobiť lokalite, v ktorej sa záujemca môže zúčastňovať tréningov. V prípade, že vo vybranej lokalite pôsobí viac záchranárskych brigád, treba zvážiť históriu organizácie (je predpoklad, že čím dlhšie sa organizácia venuje výcviku, tým viac skúseností bude mať), výsledky súťaží a skúšok, ostatné aktivity (účasť na pátracích akciách, organizovanie a účasť na cvičeniach, ukážkach pre verejnosť, charitatívnych akciách …).

Pre záchranársky výcvik sa hodí pes vyrovnaný, temperamentný a so silnou nervovou sústavou, ktorý by mal byť ľahko motivovateľný. Na plemene ani pohlaví až tak nezáleží, dôležité sú povahové danosti konkrétneho psa. Pre záchranársky výcvik sa hodia najviac psi stredných veľkostí, ale svoje uplatnenie si nájdu aj veľké, či menšie psy. Záchranárskym psom sa môže stať tak pes s preukazom pôvodu ako aj kríženec. Vhodnosť psa na výcvik vedia posúdiť naši skúsení výcvikári už po niekoľkých tréningoch.

Takže, čo treba urobiť, ak ste si vybrali našu organizáciu a chcete sa stať členom?
Ak si myslíte, že máte psíka vhodného pre tento výcvik, môžete sa prísť pozrieť na ktorýkoľvek z našich tréningov, kde si urobíte predstavu ako samotný výcvik prebieha. Každú nedeľu sme v teréne, kde našich psov pripravujeme na vyhľadávanie osôb v lese alebo ruine. Informáciu o mieste nedeľného tréningu si môžete vyžiadať na iveta.bkzb@gmail.com.
Noví záujemcovia by mali mať auto, vodičský preukaz a veľa trpezlivosti a času na nekončiacu prácu so psom.