Medzinárodné cvičenie v Malackách preskúšalo pripravenosť záchranárskych zložiek na reálny zásah
Medzinárodného súčinnostného cvičenia, ktoré organizovala Bratislavská kynologická záchranárska brigáda, sa zúčastnili psovodi zo slovenských a českých kynologických tímov. V pohotovosti boli aj dobrovoľní a štátni hasiči, zdravotníci Slovenského Červeného kríža a ASSR. Náplňou praktického cvičenia bolo vyhľadávanie v ruinách a koordinácia jednotlivých záchranárskych zložiek.
Zemetrasenie, teroristický útok či únik plynu. Aj toto sú situácie, kedy môže dôjsť k ohrozeniu ľudských životov a je potrebný zásah viacerých záchranárskych zložiek. Práve podobné scenáre si skúšali záchranárske zložky počas medzinárodného súčinnostného cvičenia v Malackách (4. – 6.4.2014) . Náplňou praktického cvičenia bolo vyhľadávanie v ruinách a koordinácia jednotlivých záchranárskych zložiek.
„V prípade mimoriadnych udalostí je potrebný zásah viacerých záchranárskych zložiek. Od ich koordinácie a spolupráce závisí úspech celej akcie. Keďže počas bežných dní trénuje každá záchranárska zložka samostatne, je potrebné z času načas zorganizovať spoločné cvičenia, na ktorých sa jednotlivé zložky učia vzájomne komunikovať a spolupracovať,“ uviedla pre portál psisvet.sk Iveta Lipovská, veliteľka Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády (BKZB). Každá zo zložiek má podľa jej slov svoje špecifické požiadavky počas zásahu a práve počas spoločných cvičení je priestor na to, aby sa tieto požiadavky zladili a aby potom prípadná „ostrá“ akcia prebehla hladko a efektívne.
V sobotu (5.4.2014) bola v objekte Hasičského a záchranného zboru vyhlásená pohotovosť, keď územie zasiahlo zemetrasenie a následne došlo k zavaleniu viacerých osôb. Samozrejme išlo o simulovanú akciu, ktorá mala za úlohu preveriť pripravenosť záchranných zložiek a ich spoluprácu.
Ako prví dorazili na miesto hasiči, ktorí odpojili budovy od prívodu zemného plynu a elektrickej energie. Veliteľ zásahu následne poskytol psovodom potrebné informácie. Rozdelil im terén a jednotlivé tímy prehľadávali priestory a lokalizovali zavalené osoby. „Tímy mohli navzájom spolupracovať, a tak aj tam, kde jedni nič nenašli, mali možnosť vyžiadať si pomoc druhého tímu, ktorý prehľadávanie dokončil. Týmto spôsobom sa podarilo úspešne lokalizovať aj posledného „zavaleného“, ktorý na svoje vyslobodenie čakal viac ako tri hodiny,“ opísala veliteľka BKZB. Každý tím bol vybavený vysielačkou, aby mohol komunikovať s veliteľom zásahu. Psovodi označovali nálezy podľa smerníc INSARAG.
Počas prehľadávania terénu a jednotlivých objektov označili psy niekoľko ranených osôb, ktoré vyslobodili spod trosiek privolaní hasiči.
Následne osoby transportovali do hniezda zranených, ktoré medzičasom vybudovali členovia Slovenského Červeného kríža. Po následnom podaní neodkladnej lekárskej pomoci boli zranení odvezení do najbližšej nemocnice.
Na cvičení sa okrem psovodov zúčastnili aj hasiči z HaZZ, DHZ Čuňovo, DHZ Rusovce, zdravotníci z ASSR a SČK, figuranti zo Súkromnej strednej odbornej školy veterinárnej v Bratislave, organizačný tím BKZB. Celkovo sa tak cvičenia zúčastnilo vyše 70 ľudí z celého Slovenska a Čiech. „Tohtoročné cvičenie bolo náročné na organizáciu. Koordinácia ľudí počas troch dní bola ťažkým orieškom, ktorý sme však podľa pozitívnych ohlasov zvládli výborne. Samozrejme je to zásluha aj všetkých zúčastnených, ktorí k svojim úlohám pristupovali zodpovedne a profesionálne,“ zhrnula cvičenie Lipovská.
Zapotili sa psy i psovodi
Pre účastníkov cvičenia boli pripravené viaceré simulované akcie. „Každá úloha mala iné zameranie, od transportu hasičskými autami, cez zlanenie psovoda so psom, až po nočné vyhľadanie či prácu v sťažených podmienkach, orientáciu v teréne, peší presun a poskytovanie prvej pomoci. Skrátka všetko, s čím by sa mohli stretnúť aj pri naozajstnej pátracej akcii,“ uviedla Lipovská.
Pre psov aj psovodov je záťaž rovnaká. „Pes a psovod pracujú ako jeden tím, psychická aj fyzická záťaž počas takéhoto cvičenia sa týka oboch rovnako. Cvičenie má zároveň slúžiť ako previerka pripravenosti tímu, ale aj ako možnosť spoznať reakcie svoje aj svojho psa v krízových a vypätých situáciách. Aj psík aj psovod totiž reagujú inak keď sú v záťaži niekoľko dní v kuse a inak pri bežnom jednodňovom tréningu. Viacdňové cvičenie je ideálnou príležitosťou zistiť, či sú psovod a pes „zrelí“ na viacdňovú reálnu záchranársku misiu, alebo ešte musia na sebe popracovať,“ vysvetlila veliteľka BKZB.
Teória sa spájala s praxou
V porovnaní s tohtoročným cvičením bolo to minuloročné zamerané na teoretickú prípravu. „Zahájili sme ho vtedy niekoľko hodinovou simulovanou akciou a zvyšok sústredenia sme sa vzdelávali a nasávali nové teoretické poznatky o praktickom vyhľadávaní v ruinách. Tieto poznatky sme tento rok pretavili do praxe a všetko čo sme minulý rok teoreticky rozoberali, sme si tento rok vyskúšali v praxi,“ objasnila Lipovská. Úlohou tohtoročného cvičenia bolo preskúšať pripravenosť jednotlivých zložiek na reálny zásah po hromadnom nešťastí.
Psovodi z celého Slovenska i Čiech si navzájom počas víkendu vymieňali skúsenosti zo záchranných akcií v tuzemsku i zahraničí. Cvičenie na tému Praktické vyhľadávanie v ruine organizovala Bratislavská kynologická záchranárska brigáda, ktorá už od roku 1994 združuje dobrovoľníkov, ktorí sa venujú výcviku záchranárskych psov.
Zdroj: psisvet.sk
Komplexné info o akcii na facebooku
Ďakujeme spoločnosti First Farms (http://www.firstfarms.sk/) za poskytnutie priestoru na piatkový večerný zásah.