Do vojenského výcvikového priestoru Lešť smerujú kroky záchranárov. Čaká na nich súťaž posádok, kde si zmerajú sily nielen slovenskí a českí záchranári, ale aj tím z Izraela.

Na riešenie a organizáciu zásahu pri nehodách s hromadným postihnutím osôb je zameraná odborná konferencia a súťaž záchranárskych posádok, ktorá sa dnes začala vo výcvikovom priestore Lešť. Už IV. ročník medzinárodného podujatia s názvom Spolupráca – komunikácia – zodpovednosť je svojím zameraním jediným v Európe.

Teoretické poznatky zaznejú v Dobrej Nive

Ako informovala Dagmar Tomčányová zo združenia Salus Vitalis, ktoré je organizátorom, podujatie pozostáva z dvoch samostatných, na seba nadväzujúcich častí. Teoretické poznatky zaznejú v priestoroch kultúrneho domu Dobrá Niva dnes (27.3.2014). V piatich prednáškových blokoch odznejú prezentácie zo SR, ČR a Poľska. Hlavnou témou je riešenie a organizácia zásahu pri nehodách s hromadným postihnutím osôb z pohľadu zložiek IZS, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), Ozbrojených síl (OS) SR, nemocníc a ich urgentných príjmov, Slovenského Červeného kríža, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, poznatky a skúsenosti kynológov a samaritánov SR, ktorí sa zúčastnili na záchranárskej misii na Filipínach, ale aj pohľad na nedávne skutočné udalosti s hromadným postihnutím osôb, ktoré sa udiali na Slovensku (pád mosta v Kurimanoch).

Súťaž záchranárskych posádok

Na teóriu nadväzuje praktická časť – súťaž záchranárskych posádok, ktorá sa uskutoční v priestoroch Centra výcviku Lešť. Tu si zmeria svoje sily 30 záchranárskych posádok zo SR, ČR a tiež anglicky hovoriace posádky z Izraela, posádky OS SR a HaZZ. Počas súťaže bude k dispozícii 140 figurantov. Súťažiaci si zmerajú sily pri riešení dvoch úloh – v nočnej etape a v šiestich súťažných úlohách v piatkovej (28.3.2014) dennej etape. Okrem ich riešenia musia záchranárske posádky preukázať aj fyzickú zdatnosť v ďalších dvoch súťažných úlohách.

Zdroj: TASR

Záštitu nad konaním podujatia prevzali podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák, minister obrany Martin Glvač , odbornú záštitu prevzala Dr.h.c. prof. PhDr. Dana Farkašová, CSc., rektorka SZU v Bratislave, MUDr. Táňa Bulíková, PhD., plk. MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH.  hlavný lekár OS SR.