Pátracia akcia 8.2.2014, Vysoká pri Morave

Teambuilding 24. – 26.1.2014, Malacky
26. januára 2014
Lavínové sústredenie bez snehu 28.2. – 2.3.2014, Podbanské
2. marca 2014

V sobotu 8.2.2014 sa členovia BKZB zúčastnili prvej pátracej akcie v tomto kalendárnom roku v okolí obce Vysoká pri Morave. Výzva o pomoc prišla v sobotu v skorých ranných hodinách. Nezvestná osoba zanechala list na rozlúčku v piatok 7.2.2014 a odišla z bydliska na neznáme miesto. Pátranie začalo do 24 hodín od zmiznutia. Je obdivuhodné, že v priebehu necelých dvoch hodín sa dokázali 9 členovia zmobilizovať a zo širokého okolia Bratislavy sa dostaviť do vyššie spomenutej obce. Okrem BKZB sa pátracej akcie zúčastnili dve ďalšie kynologické brigády a desiatky domácich dobrovoľníkov.

Pátracia akcia bola výnimočná účasťou pána Luboša Satoru so svojim bloodhoundom Cassinom z International Bloodhound Academy, ktorí využili metódu mantrailingu pri pátraní po nezvestnej. Dvojica preukázala svoje skúsenosti a kvality, keď Cassino  určil smer postupu z rodinného domu nezvestnej osoby – jeden krát do zdravotného strediska, ktoré nezvestná navštevovala a na ďalší krát určil smer postupu na autobusovú zastávku, kde stopa končila. Ako sa neskôr zistilo, opustila nezvestná lokalitu práve autobusom. Treba podotknúť, že stopa bola 27 hodín stará. Každopádne sa potvrdil význam nasadenia mantrailového psa pri včas zvolanej pátracej akcii. Išlo už o tretiu pátraciu akciu, kde BKZB spolupracovala s mantrailing tímami zo SR a ČR.

Psovodi BKZB boli medzičasom vyslaní do okrajových častí obce Závod, kde bol zachytený posledný signál mobilného telefónu nezvestnej osoby. Terén bol veľmi prijateľný ako pre psovodov, tak aj pre psov, prehľadávali sa okolité polia a nie veľmi husté záhorské piesočnaté lesy, ako aj opustený diaľničný penzión. Jedinou nástrahou bola zver a blízka diaľnica. Prehľadávalo sa najmä systémom rojnice. Zaujímavosťou bol pred psovodmi utekajúci starší pán, ktorý zbieral odpadové drevo. Nakoniec bol jedným psovodom dostihnutý, oboznámený s fotografiou a popisom nezvestnej osoby a poučený ako postupovať v prípade spozorovania nezvestnej osoby.

Počas presunu naspäť do základného tábora boli členovia BKZB informovaní, že nezvestná osoba zareagovala na telefonický hovor blízkych. Vozidlom RZP bola vyzdvihnutá a odborne vyšetrená.

Kiežby všetky pátracie akcie mali takýto šťastný koniec.

M.Š.

Správa IBHA o pátracej akcii.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Comments are closed.