Lavínové sústredenie bez snehu 28.2. – 2.3.2014, Podbanské

Pátracia akcia 8.2.2014, Vysoká pri Morave
8. februára 2014
Skúšky IPOR 23.3.2014, Vlkoš (CZ)
23. marca 2014

Malú útulnú chatku v Podbanskom obývalo na prelome februára a marca 11 členov BKZB a 13 psov. Hoci toto lavínové sústredenie sa snehu (kvôli jeho nedostatku) vôbec netýkalo, o tréningové aktivity nebola núdza.

Väčšina zúčastnených dorazila v priebehu piatkového popoludnia a po krátkom zabývaní a vyvenčení psov sa konal upršaný tréning na kraji lesa v blízkosti chatky. Každý pes si vyhľadal troch figurantov v neznámom prostredí. Keďže sa nikto z nás netajil rešpektom pred divou zverou, ktorá sa podľa niekoľkých indícií v okolí chatky bežne pohybovala, stmievanie sme už strávili v malej spoločenskej miestnosti s krbom.

Sobotné ráno patrilo venčeniu v krásnej tatranskej prírode. Aj keď sa zdalo, že aj tento deň nám znepríjemní dážď, počasie bolo nakoniec zhovievavé a zostalo len pri krátkych prehánkach. Dopoludnia sme sa presunuli na neďaleké lúky, kde si psi vypracovali stopy. Niektorí z nás potom išli trénovať pohyb v zasneženom teréne (lyžovanie) a zvyšok sa po návrate do chatky a krátkom posilnení (obed) venoval práci s mapou, buzolou a navigačným zariadením. Nasledoval krátky pochod k bodu, vopred určenému pomocou zadania súradníc do GPS. Po jeho objavení a návrate späť do chatky, sme sa opäť vrhli na trénovanie svojich štvornohých partnerov. Podarilo sa objaviť aj zopár zaujímavých úkrytov, v ktorých si psi nadšene zaštekali na figurantov. Časť večera patrila teoretickej príprave na prvú pomoc psom, po ktorej pokračovala diskusia a ani o zábavu nebola núdza.

Už nenapodobiteľná jasná nočná obloha plná hviezd sľubovala na nedeľu krásne počasie. Od rána bolo slnečno a ranné venčenie nás všetkých, napriek nedostatku spánku, nabilo energiou. Vybehaní psi si chvíľu oddýchli a potom sme si opäť potrénovali na jarnom tatranskom vzduchu. Po pobalení, uprataní a zamknutí chatky sme sa už s naloženými autami presunuli na lúky kvôli trénovaniu stôp. Nič nemohlo byť krajšou rozlúčkou s týmto sústredením ako stopovanie s nádherným výhľadom na zasnežený Kriváň.

Nemali sme síce sneh a bývali sme v chatke, ktorá si určite zapísala rekord v počte svojich ľudských a psích obyvateľov, ale ukázalo sa, že aj lavínové sústredenie bez snehu je prínosom pre tím, a že dobrých ľudí a dobrých psov sa všade veľa zmestí.

Jana Munková

Comments are closed.