Cvičenie orientácia v teréne 8. – 10.8.2014, Ľubica

Ukážky v júni
1. júla 2014
Výcvikový víkend 21. – 24.8.2014, Volenice (CZ)
25. augusta 2014
Začiatkom augusta (8-10.8.2014) počas horúcich i sychravých dní sa 7 členov BKZB zúčastnilo cvičenia zameraného na orientáciu v teréne, ktoré pre nás pripravil Tomáš Dovjak z ASSR. Cvičenie bolo spojené aj s prenocovaním v stanoch, poľnou kuchyňou v obci Ľubica (okres Kežmarok).

Medzi 15.30 a 16.00 hod. sme sa všetci stretli na mieste určenia, kde sme začali rozkladať naše tzv. BoO, základňu. Počasie nám prialo a kým sme začali rozkladať a stavať stany, dážď prestal a privítalo nás slniečko. Organizačný tím si poradil aj s takými nepríjemnosťami, ako prasknutý stan, či pokazené auto. Všetko nám išlo ako po masle a o chvíľu sme boli ubytovaní a mali teambuilding k sobotňajšiemu cvičeniu. Prvá a možno najťažšia úloha bola rozdelenie sa do troch skupín, nie každý bol spokojný, ale prispôsobili sme sa. Po krátkej Tomášovej správe, čo nás čaká a neminie, nám rozdal pomôcky ako uhlomer, pravítko, mapy. Ostatná časť itineráru nás čakala už niekde na ceste.
2 tímy Yellow Alfa (Mackových, Munková) a Yellow Bravo (Král, Králová) mali zhodnú trasu, o niečo dlhšiu a o niečo komplikovanejšiu, nakoľko museli pracovať aj so šablónou k mape, ktorú pre nás Tomáš prichystal. Tím Red bol v zložení troch členov (Dobríková, Zelenka, Baňárová), ktorí štartovali ako druhí v poradí a ako prví sa vrátili zo svojej cesty.

Pred sebou sme mali necelých 16 km hore aj dolu kopcom. Od začiatku trasy po krátkej prechádzke nás čakala prvá úloha. V určenom azimute sme mali prehľadať daný úsek a nájsť stratenú osobu. Niektorým tímom sa to podarilo, niektorým bohužiaľ nie. Tí ktorí figuranta našli, dostali nové inštrukcie a pokračovali v ceste, tí ktorí ho nenašli oznámili pozíciu Charliemu, ktorý za nimi poslal figuranta aj s ďalšími inštrukciami. Do GPS sme navolili nové súradnice a pokračovali v ceste k ďalšej úlohe. Po ceste sa nám naskytli aj možnosti osviežiť psov, či už v potoku alebo v rybníku. V obci Záľubica sa trasy tímov Yellow a Red spájali smerom na kopec Dúbrava (139 m n m). Za Dúbravou nasledovali pasienky, krásny výhľad a posledné naše stanovisko.
Psíci mali dosť, my tiež, ale spustili sme sa do hľadania ďalšej nezvestnej osoby. Vzhľadom na únavu všetkých zúčastnených Foxtrot (Michal, mal na starosti figurantov) nás usmernil, kde sa asi figurant nachádza, čiže sme neboli nútení prehľadávať celý určený terén. Do základne sa tímy Yellow vracali spoločne o cca 19.00 hod.
Po uložení psov na zaslúžený oddych, po rýchlej večer začal brífing k uplynulým pár hodinám. Po zhodnotení výkonov jednotlivých tímov bol čas na zaslúžené pivko a oddych.
V nedeľu ráno, po raňajkách, sme začali s balením BoO, čo sme stihli aj do predpokladaného času odchodu.

Všetky trasy, ako pre tímy Yellow aj Red boli dobre premyslené. Na začiatku bolo každých pár metrov potrebné určovať nový smer, postupne po prejdení niekoľkých kilometrov bolo úloh menej, čiže aj hlava a myseľ mohli trošku vypnúť a oči sa mohli kochať krásnou prírodou. Pri prechádzaní trasy bolo potrebné využiť všetky pomôcky, GPS, buzola, pravítko, uhlomer, ceruzka a šablóna k mape. Nakoľko bol problém so signálom, museli sme okrem vysielačiek používať aj mobil, či dokonca textové správy. Trasa viedla nenáročným terénom, prevýšenie bolo maximálne 136 m n m (Dúbrava). Ako my, tak aj naši psi to zvládli v pohode, čiže terén bol prístupný aj pre menej zdatných jedincov. Svojej úlohy sa vynikajúco zhostili aj Teamleader Tomáš, Charlie Evka ako operátor, Foxtrot Michal ako vedúci figurantov s najlepším signálom a Slávo ako logistik.

Z. Králová

Comments are closed.