Kurz výškové práce 4. – 5.10.2014, Malacky

SOS pre zvieratká pomohlo nájsť domov ďalším útulkáčom
4. októbra 2014
Pátracia akcia 10.10.2014, Bratislava – Nové mesto
10. októbra 2014

Práca psovoda záchranára nie je len o tréningu a zdokonaľovaní svojho psa, ale vyžaduje si aj riešenie rôznych zložitých situácii. Preto by každý z nás mal pracovať aj na osobnom rozvoji. Psovod musí v prvom rade dokonale poznať a veriť svojmu psovi. Môžu však nastať situácie, kedy bude potrebné orientovať sa v neznámom teréne. Na to nám slúžia rôzne cvičenia s buzolami, mapami a GPS navigáciou. Ďalšou nevyhnutnou časťou je aj práca vo výškach a nad voľnou hĺbkou. A práve takéhoto cvičenia sa štyria členovia BKZB zúčastnili prvý októbrový víkend.

Cvičenie sa konalo v Malackách v areály HaZZ pod vedením inštruktora p. J. Predajnianskeho a jeho kolegu Tomáša. Cvičenie pozostávalo z teórie a dokonalého poznania Vyhlášky 147/2013 Zb. a ďalej z praxe. Učili sme sa viazať uzly, čo je asi najdôležitejšia vec pri práci s lanami. Osmičkový, vodcovský, lodný a pololodný uzol. Ukotviť laná, zaistiť, zlaniť na viacero spôsobov – pomocou osmy, pololodného uzla či profesionálnej brzdy Double stop plus od firmy Singing rock. Naučili sme sa urobiť lanovku pre presun ľudí, či psov. Učili sme sa najmä premýšľať tak, aby sme využili čo najmenej materiálu, lebo nikdy nevieme, čo ešte všetko budeme potrebovať. A dôležité bolo pre nás aj to, že sme pracovali s novou výbavou BKZB, za ktorú ďakujeme Bernosport.sk a Mestu Bratislava. Vieme čo máme k dispozícii, na čo sa môžeme spoľahnúť a s čím treba pri práci šetriť.

Na záver kurzu nás čakali tri testy. Test o lanách, test z vyhlášky a test prvej pomoci. I keď s akceptovateľným počtom chýb, ale všetci sme to zvládli a stali sa z nás držitelia Odsvedčenia odbornej spôsobilosti k vykonávaniu výškových prác pomocou horolezeckej techniky.

Už teraz sa tešíme o rok, kedy sa stretneme aby sme predĺžili platnosť tohto Osvedčenia na ďalšom kurze a opäť sa naučíme nové veci.

 

Zuzana Králová

(účastníci: L. Dobríková, Z. Králová, M. Zelenka, P. Král)

Comments are closed.