Seminár praktické vyhľadanie na ploche 17. – 19.5.2013, Malacky

Pátracia akcia 4.5.2013, Gabčíkovo
4. mája 2013
Pes sympaťák 26.5.2013, Rusovce
26. mája 2013

Cez májový víkend sme organizovali v poradí už druhý seminár zo série „Praktická záchranárska kynológia“, tento krát o praktickom vyhľadaní na ploche a opäť s medzinárodnou účasťou.

V piatok bola naplánovaná simulovaná akcia v lese, kde boli schovaní dvaja figuranti, jeden na zemi a jeden na strome, ktorí mali byť nájdení psami zo Slovenska a z Čiech systémom rojnica. Prípravy prebiehali v plnom prúde, figuranti už dve hodiny čakali v lese, keď sa pomaly začala zaťahovať obloha. Tesne po príchode na miesto pátrania, plochu začali osvetľovať nebezpečné blesky a začal silný dážď. Kvôli bezpečnosti musela byť pátracia akcia odvolaná, všetci opäť nasadli do áut, figurantov sme rýchlo zbalili a utekali sa schovať na bezpečné miesto do areálu HaZZ, kde sa seminár konal. Prezliekli sme sa do sucha, uvarili čaj a privítali sme všetkých zúčastnených a porozprávali sme sa o programe na sobotu.

V sobotu ráno nás privítalo hrejivé slniečko a čistá obloha. O deviatej ráno sme už sedeli v spoločenskej miestnosti a prednášajúci Kpt. Ing. Vladimír Makeš bol pripravený so svojimi neoceniteľnými radami a prezentáciou, aby nám mohol odovzdať aspoň časť  svojich skúseností z praktickej a nielen záchranárskej kynológie. Naučil nás ako pracovať s vetrom, čo si na psovi všímať, ako prebieha hľadanie po nezvestných, po kom sa najčastejšie pátra a aká je úspešnosť pri hľadaní nezvestných v Česku. Prednáška bola veľmi zaujímavá, poučná a nik zo zúčastnených nezaspal i napriek veľmi pohodlným kreslám (ak ste mali šťastie a uchmatli si ich :D).

O dvanástej nás čakal spoločný obed. Po hodinovej pauze a po vyvenčení našich štvornohých pomocníkov, sme pokračovali v prednáškach. P. Makeša vystriedal Jindra Nečas, ktorý nám hovoril o orientácii v teréne, rozdeľovaní sektorov pri hľadaní, o spôsobe organizácie pátracej akcie. Určite mi dajú viacerí za pravdu, že asi za dve hodiny sa naučili o teréne viac ako za 4 roky v škole. Prednášky boli na vysokej a profesionálnej úrovni.

Po prednáškach sme sa opäť presunuli do terénu, kde sme si urobili tréning v dvoch skupinách, ktoré boli poprepletané so slovenskými a českými psami, aby sme sa navzájom čo to naučili a odpozerali nové grify. Psíci zase štekali na cudzích figurantov.

V posledný nedeľný deň sme strávili opäť na ploche, kde nám český prednášajúci predviedli praktické vyhľadanie. Terén rozdelili na tri sektory, ktoré boli prehľadané tromi atestovanými psami. Každý pes svoju „korisť“ našiel. Po ukončení simulovanej pátracej akcie, sa hodili GPS údaje do počítača, kde sme názorne videli, ktorý pes ako išiel, ktorý smer si psovod vybral pri hľadaní a na základe akých podmienok mení smer v samotnom teréne a mali sme šťastie, že sme mohli vidieť 3 rôzne možnosti, ktoré sa môžu stať. Napríklad, že pes nájde strateného už o päť minút, alebo psovod so psom musí prejsť naozaj celú svoju plochu. V lese je vietor nevyspytateľný a stále sa krúti, čo stále mení aj smer psa.

Po praktickej ukážke nasledoval bežný tréning. Mali sme k dispozícii krásny les, čiže tréning sme si užili ako my, tak aj naši psy. Po tréningu išiel každý svojou cestou ale s novými radami, skúsenosťami a zážitkami.

Ďakujeme p. Vladimírovi Makešovi za teoretickú časť semináru a  p. Martinovi Brandnerovi, p. Regine Samlíkovej a p. Jindřichovi Nečasovi za „praktické skúsenosti“.

Zuzana Králová

Info o udalosti: https://www.facebook.com/events/569329303097472/

Comments are closed.