Preteky v praktickom vyhľadávaní osôb 8.8.2015, Varín

Žitnoostrovská výstava psov 27.6.2015, Báč
27. júna 2015
Memoriál MUDr. Oľgy Kráľovej-Mistríkovej 21. – 23. 8. 2015, Donovaly
23. augusta 2015

Sobota, 8. 8. 2015, 37°C – deň ako stvorený na prekonávanie vlastných limitov. KZZ SR – KZB Žilina-Varín – Psovodi záchranári Žilina zorganizovali v tento horúci deň Preteky v praktickom vyhľadávaní osôb. Za našu brigádu som sa zúčastnila ja s Candy a Laco Mackových s Hardym ako jeden tím. Už ako hlásili tropické teploty sme na pretek išli s tým, že vyskúšame, čo zvládneme, ale nie za každú cenu, aby sme nezničili ani seba ani našich psích parťákov. Okrem nás nastúpilo ešte 5 dvojčlenných tímov. Pretek zahŕňal 10 km peší presun, kde sme mali 4 stanovištia – zlanenie, vyhľadanie na ploche, prvú pomoc a ďalšie vyhľadanie na ploche. Napriek niekoľkým krízam, kedy som bola rozhodnutá vzdať to, keď už po prvej polovici kráčania po rozpálenom asfalte sa mi urobili na chodidlách otlaky, dokončili sme celý presun. Pokus o zlanenie na prvom stanovišti sme vzdali po 20tich minútach hútania ako sa uviazať a istiť na lanovke (zjavne mi jedno zlaňovacie cvičenie nestačilo, musím si to zopakovať). Na druhom stanovišti sme prehľadali plochu nie veľkú, ale veľmi ťažkú na pohyb psov aj ľudí – tvorila ju hustá vysoká žihľava, tráva, kríky a maliništia. Po prehľadaní bez úspechu som prvýkrát na chvíľu uvažovala, že to vzdám, pretože aj Candy aj Hardy ledva dýchali. Asi 10 minút sme ich chladili vodou a nechali v pokoji v tieni vydýchať. Rozhodli sme sa pokračovať ďalej. Žiaľ, veľa možností vyhnúť sa rozpálenej asfaltovej ceste sme nemali, chvíľku sa nám podarilo ísť po pokosenom poli, kde zase strnisko nepríjemne pichalo psov a neskôr vyššie sme išli cca 500m po lúke popri asfaltke. Viackrát sme si dali prestávku, keď som musela dať oddýchnuť mojim otlakom a taktiež psov sme neustále kontrolovali a chladili. Na stanovisku prvej pomoci sme pod dozorom zdravotníkov zo Slovenského červeného kríža poskytli prvú pomoc dvom „obetiam“ a vybrali sme sa vyšľapať posledných cca 400m na posledné stanovisko. Tu sme mali prehľadať plochu v lese, avšak po zhodnotení stavu psov sme sa rozhodli ani to neskúsiť. Tu sa stopol čas presunu, avšak to sme sa dozvedeli až na štartovacom/cieľovom bode v kempe, že cesta späť sa už do preteku nerátala – tak sme si vlastne odšľapali čosi vyše 6 km navyše, aj keď teoreticky sme sa mohli dať do kempu odviezť. Nevadí, väčšina posledných kilometrov viedla po lúkach, kúsok po obci Koňhora a asi polhodinu sme sa zdržali chladením v rieke Varínke. Po návrate sme boli radi a boli sme hrdí, že sme to zvládli bez ujmy na zdraví a psychike, aj keď nám bolo jasné, že na umiestnenie to rozhodne nebude. Po asi 4,5 hodinovom oddychu nás čakala ešte jedna úloha – vyhľadávanie v nočnej ruine. Presunuli sme sa do kameňolomu, kde sme psíkov potrápili na prehľadávaní vysokých kôp kameňov rôznych veľkostí. Po celodennej námahe podali psi super výkon, boli sme na nich hrdí. Kým sa prestriedali všetky tímy a vrátili sa poslední do kempu, boli 3 hodiny ráno.
Vyhodnotenie preteku bolo v nedeľu ráno na cvičáku vo Varíne – ako prvý skončil domáci tím KZZ SR – Janko Tiefenbacher s Jožkom Vráblom, druhý skončil tím KZZ SR – Maťo Martiš a Kamil Jeremiáš a tretí skončil tím Polície SR – Lenka Weissová a Juraj Linhart.
Umiestnili sme sa na 6. mieste, ale pre nás podstatné bolo to, že sme trať dokončili a so zdravým rozumom zhodnotili na čo v reále máme a na čo nie. Nebolo cieľom uštvať seba ani psov, v reálnej situácii by sme predsa mali v prvom rade myslieť na vlastnú bezpečnosť, tak sme sa toho aj držali.
Ďakujeme organizátorom za prípravu preteku, všetkým kolegom pomocníkom, ktorí pripravovali disciplíny, rozhodcom za férové posudzovanie a výdrž, súťažiacim kolegovcom za dobrú atmosféru a víťazom srdečne blahoželáme!

Lucia V.

FOTO

Správa KZZ SR

Comments are closed.