Školenie topografie + pátracia akcia 26. – 28.2.2016, Terchová/Strečno

Lavínové sústredenie 25. – 28.2.2016, Magurka
11. apríla 2016
Polná Cup 20.3.2016, Polná (CZ)
11. apríla 2016
Zdroj: Horská služba Malá Fatra

Zdroj: Horská služba Malá Fatra

Cez víkend 26. – 28.2.2016 sa v Terchovej v Dome Horskej služby Malá Fatra uskutočnilo topografické školenie psovodov záchranárov. Školili nás tí najpovolanejší – členovia horskej služby Jozef Gašica a Richard Zaprihač, ktorých cieľom bolo naučiť nás orientovať sa pomocou mapy, buzoly, terénnej GPS navigácie a mobilných aplikácií. Nadobudnuté vedomosti sme si následne mali možnosť precvičiť v teréne.

Nedeľné praktické cvičenie v teréne neočakávane prerušilo zvolanie ostrej pátračky v okolí Chaty pod Suchým, odkiaľ v noci odišiel mladý muž na neznáme miesto. Navrhla som zavolať aj nášho mantrailového kolegu Luboša Satoru z IBHA so stopárskym psom Cassinom, ktorý pozvanie prijal. Prehľadávalo sa okolie chaty a prístupové cesty. Po nasadení stopárskeho psa tento určil smer odchodu nezvestného z chaty po modrej značke dolu cez Nezbudskú Lúčku, mostom cez Váh až do Strečna, kde pes stopu stratil (po cca 8 km v náročnom teréne a vyše 2 hodinách práce). Pátracia akcia v nedeľu bola ukončená neúspešne, hľadaný sa nenašiel.

L. Valentovičová

Od februára bol nezvestný Pavol P. († 36) zo Žiliny, ktorý, nevedno prečo, odišiel z horskej chaty po Suchým v Malej Fatre. Pozostatky nezvestného našli v sobotu horskí záchranári v lese, približne tri kilometre od chaty.

Dvaja horskí záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra v sobotu (20.8.2016) našli v lese telesné pozostatky Pavla P. († 36) zo Žiliny. Telo ležalo približne tri kilometre od Chaty pod Suchým (1075 m. n. m.) mimo značených turistických chodníkov. Pri nebohom mužovi sa našli doklady, čo uľahčilo jeho identifikáciu.

Po Pavlovi P. zo Žiliny, ktorý odišiel z Chaty pod Suchým, pátrali od konca februára. Hľadať ho začali priatelia v okolí chaty a v okolí Žiliny. Do pátrania sa zapojilo 30 horských záchranárov, 13 služobných psov, policajti a dobrovoľníci, ktorí prečesávali terén a žľaby v okolí chaty.

Telesné pozostatky boli poslané na expertízu, ktorá by mala určiť príčinu smrti. O náleze telesných pozostatkov informovala Horská záchranná služby na svojej internetovej stránke.

https://www.noviny.sk/krimi/165246-v-malej-fatre-nasli-zachranari-telo-v-obleceni-boli-doklady

Comments are closed.