Praktické cvičenie Plocha 8. – 9.4.2016, Rohožník

Polná Cup 20.3.2016, Polná (CZ)
11. apríla 2016
Skúšky podľa NSPZT 23.4.2016, Bratislava
11. apríla 2016

8. – 9.4.2016 sme opäť zorganizovali cvičenie zamerané na spoluprácu záchranárskych zložiek pri vyhľadávaní nezvestných osôb. Cvičenie bolo pre nás nové hlavne tým, že sme po prvý raz budovali tábor a zabezpečovali zázemie pátracím tímom z vlastných prostriedkov. Scenár cvičenia bol obdobný ako minulý rok. Pátralo sa po piatich osobách, ktoré sa „stratili“ v lesoch nad Rohožníkom.

Ako prvý bol nasadený mantrailový pes Casino (psovod L. Satora, IBHA), ktorý vypracoval cca 4 km stopu z autobusovej zastávky v Rohožníku až do lesov v okolí priehrady k prvej nezvestnej osobe. Tá podala informácie o ďalších nezvestných, ktorí sa vybrali smerom k priehrade Rohožník. Na základe týchto informácií boli nasadení plošní psi na prehľadávanie terénu v okolí prvého nálezu. Zároveň sa vybudoval tábor s veliteľským stanom a kuchyňou so zázemím pre zasahujúce tímy. Do terénu boli nasadení hasiči z DHZ Rohožník, ktorí v rojnici prehľadali okolité lúky. Po rozdelení sektorov vyrazili do terénu aj psovodi z BKZB, Alfa Rescue, CCES a Search dogs Slovakia. Súčasne v teréne na štvorkolkách prehľadávali členovia Centrálnej záchrannej služby Malé Leváre okolie ciest a chodníkov. Po pár minútach od nasadenia prvých K9 tímov boli postupne hlásené nálezy ďalších troch nezvestných osôb. Kvôli intenzívnemu dažďu a pokročilej nočnej hodine bolo pátranie prerušené, pripravili sa stany určené pre oddych zasahujúcich a po krátkom zhrnutí priebehu doterajšieho pátrania bola vyhlásená niekoľko hodinová oddychová prestávka.

V sobotu v skorých ranných hodinách sa pokračovalo v pátraní po poslednej nezvestnej osobe, ktorá bola cca okolo obeda nájdená a transportovaná do tábora. Celkovo sa v priebehu piatkovej noci a sobotného dopoludnia prehľadalo cca 70 ha plochy v náročných poveternostných podmienkach, čo dôkladne preverilo pripravenosť všetkých zasahujúcich zložiek.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za vytvorenie priateľskej atmosféry, figurantom zo Súkromnej strednej veterinárnej školy v BA za odvahu a plné nasadenie, ako aj organizačnému tímu, ktorý napriek rôznym prekážkam dokázal v relatívne krátkom čase pripraviť podmienky pre úspešný priebeh cvičenia. V neposlednom rade ďakujeme PZ Hôrka za povolenie zrealizovať cvičenie v priestoroch ich poľovného revíru, Nadácii Pontis a PWC nadačnému fondu, vďaka ktorým sme mohli zakúpiť stan určený na ubytovanie zasahujúcich tímov a starostovi obce Rohožník Petrovi Švaralovi, ktorý nám tak isto vyšiel v ústrety s poskytnutím priestorov skládky stavebného odpadu.

Stránka eventu na fb

Comments are closed.