Medzinárodné skúšky IPOR 1. – 3.5.2015, Brno (CZ)

Skúšky IPOR 2.5.2015, Varín
3. mája 2015
FTX ASSR 30.4. – 3.5.2015, Ľubica pri Kežmarku
4. mája 2015
V Brne sa konali od 1. do 3. 5. 2015 veľké medzinárodné IRO skúšky. Pre veľký záujem a nedostatok miesta sa na štartovnú listinu dostali len dvaja naši psi – Chester a Hasso. Pre oboch boli tieto skúšky v niečom premiérové a boli teda obrovskou výzvou.
Chester, skúsený plochár,  štartoval po prvý raz vo svojom živote  v kategórií RH-F B . Napriek poctivej príprave nebol úspech vzhľadom k extrémnej náročnosti skúšky vôbec samozrejmosťou. Podmienky aj terén však boli v piatok na stopy priam ideálne a Chester nie je z tých, ktorí si nechávajú ujsť príležitosť. Označenie úvodného predmetu, žiaľ, nestihol v stanovenom limite 3 minúty a tak prišiel hneď na začiatku nielen o vzácny čas ale aj o ešte vzácnejších 30 bodov. Toto zaváhanie sa rozhodol odčiniť ukážkovým vypracovaním stopy a až na pár lomov, ktoré ho trochu potrápili, bola jeho práca veľmi presvedčivá. Predmety na stope boli neobvyklej veľkosti a hoci väčšinu suverénne označil, varechu dlhú 50 cm považoval skôr za prekážku a nezdržiaval sa ani pri rukavici. Na konci stopy už bolo vidieť jeho vyčerpanie. O to väčšia bola jeho aj naša radosť keď zacítil figuranta, ktorého s nadšením vyštekal len 2 minúty pred koncom časového limitu. Ohodnotenie 148 bodmi bolo obrovským úspechom. V sobotu predviedol svoju štandardne pôsobivú poslušnosť za 96 bodov a tak si z Brna odniesol v pracovnej knižke zápis skúšky so známkou „dobrá“.
Hasso zažil nielen prvú skúsenosť na medzinárodnej úrovni, ale aj RH-F E bola pre neho prvou stopárskou skúškou. Príprava bola poctivá, sebavedomie nízke a ideálne piatkové podmienky boli v jeho prípade skôr nevýhodou. Šance na úspech sa ešte znížili, keď pani rozhodkyňa rozhodla, že cvik „označenie figuranta“ bude predchádzať stope. Prekvapenému Hassovi, pripravenému na stopovanie, chvíľu trvalo než sa vytrhol zo sústredenej nálady. Nadšene pribehol k figurantovi a nevynechal svoj typický kontakt nosom, ktorý tentokrát trval dlhšie ako obvykle. Po vyštekaní sa už nedokázal zase ukľudniť a v kombinácií s jednoduchým terénom, protivetrom a vetrením predmetu už od nášľapu, nebol jeho nesústredený výkon na prvom úseku a klusanie pri overovaní prvého lomu prekvapením. Spolu so sústredenou prácou v druhej polovici stopy, ukážkovým vypracovaním druhého lomu a označením predmetov s chybami sa bodové ohodnotenie dostalo na úroveň 73 bodov, čo znamenalo veľké víťazstvo. V sobotu sa Hasso nezobudil do najlepšej nálady. Napriek tomu, ale dokázal na poslušnosti pri veľmi prísnom hodnotení podať výkon za 94 bodov a tak aj on odchádzal z Brna ako hrdina so známkou „dobrá“ v pracovnej knižke.

Na podujatí vládla príjemná atmosféra, zázemie na cvičáku bolo výborné, vzťahy medzi psovodmi priateľské a skúsenosti, ktoré sme si odniesli, na nezaplatenie. Ďakujeme 🙂

J. Munková

Comments are closed.