Medzinárodné cvičenie „Plocha 2015“ 10. – 12.4.2015, Sološnica/Malacky

Skúšky podľa NSPZT 29.3.2015, Bratislava
29. marca 2015
IC RRT 18. – 19.4.2015, Stará Ľubovňa
20. apríla 2015

Pátranie po nezvestných osobách v Sološnici sa skončilo šťastne, psy i psovodi siahli na dno svojich možností

Uplynulý víkend (10. – 12.4.2015) viac ako 50 záchranárov zo Slovenska a Čiech siahlo až na dno svojich fyzických a psychických možností a v náročnom horskom teréne nad obcou Sološnica (okr. Malacky) spoločnými silami „zachránili“ 10 stratených osôb. Išlo o cvičnú simulovanú pátraciu akciu záchranárskych zložiek, ktoré organizovala Bratislavská kynologická záchranárska brigáda. Cvičenie bolo zamerané na koordináciu jednotlivých záchranárskych zložiek a ich spoluprácu.

Pátranie po nezvestných osobách, poskytnutie prvej pomoci a ich transport do bezpečia. Takýto bol scenár záchrannej cvičnej akcie, ktorá mala vyskúšať spoluprácu záchranárskych zložiek.

Partia desiatich mladých ľudí sa vybrala na Petrklín osláviť rozlúčku so slobodou jedného z nich. Tesne pred zotmením sa však strhla prudká búrka a do stromu v blízkosti ohniska, kde sa partia nachádzala, udrel blesk. Hlásenie o udalosti zachytili na operačnom stredisku od jedného z nezvestných, ktorý stihol len krátko opísať udalosť a lokalitu, kde sa nešťastie stalo. Potom sa spojenie prerušilo a nepodarilo sa ho obnoviť. „Išlo samozrejme o simulovanú akciu, ktorá mala za úlohu preveriť pripravenosť záchranárskych zložiek a ich spoluprácu,“ opísala scenár simulovanej akcie veliteľka Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády (BKZB) Iveta Lipovská.

Na miesto nešťastia ako prví dorazili hasiči, ktorí lokalizovali a zneškodnili požiar. Potom boli vyrozumení príslušníci PZ SR, ktorí zaistili stopy objavené pri ohnisku. „Podmienky boli vhodné na nasadenie špeciálne cvičeného stopárskeho psa, ktorý po niekoľkých minútach objavil jednu z nezvestných osôb,“ priblížila veliteľka BKZB. Osobu vypočuli kriminalisti, ktorí určili ďalší smer prehľadávania. Následne boli do terénu nasadení psovodi so záchranárskymi psami, ktorí prehľadávali náročný terén takmer nepretržite od piatka večera až do soboty obeda.

„Úlohou zúčastnených bolo nezvestných vypátrať, poskytnúť im prvú pomoc a zabezpečiť ich transport z ťažko dostupného lesného terénu. Okrem pohybu v náročnom horskom teréne Malých Karpát sa museli vysporiadať aj s niekoľko hodinovým pobytom v teréne, ktorý vyžaduje absolútnu sebestačnosť zasahujúcich zložiek,“ priblížila Iveta Lipovská z BKZB.

Záchranárskym zložkám sa napokon podarilo osoby zachrániť a dostať do bezpečia.

Cvičenie podľa Lipovskej verilo nielen koordináciu práce, ale aj fyzickú a psychickú kondíciu záchranárskych tímov, rádiokomunikáciu, prácu s GPS a mapami. „Ukázalo sa, že má zmysel cvičiť takéto postupy v skutočných pátracích akciách a veríme, že sme začali novú éru vo vyhľadávaní stratených osôb na Slovensku,“ dodala.

Simulovaného cvičenia sa okrem psovodov zúčastnilu figuranti zo Zajo tímu, Súkromnej strednej odbornej školy veterinárnej v Bratislave, páni z Esquadra Slovakia, ktorí sa postarali o rozvoz zasahujúcich a ASSR zabezpečila materiálno-technickú časť cvičenia. „Samozrejme ďakujeme aj všetkým zúčastneným zložkám – DHZ Sološnica , PZ SR, IBHA a psovodom za profesionálny a zodpovedný prístup počas celého cvičenia,“ zhrnula Lipovská.

Podobné cvičenia majú určite zmysel

Cvičenia majú slúžiť nielen previerka pripravenosti tímov, ale aj ako možnosť spoznať reakcie samotného psovoda i jeho psa v krízových a vypätých situáciách. „Záchranársky pes sa učí celý život a aj takéto cvičenia ho dokážu pripraviť na reálnu záchranu osôb. Preto neustále vymýšľame nové situácie, psy vyhľadávajú v rôznych terénoch, čím získavajú ďalšie skúsenosti do reálnych záchranárskych akcií,“ uzavrela Iveta Lipovská z BKZB.

http://www.psisvet.sk/index.php/o-psoch/pracovne-psy/1714-patranie-po-nezvestnych-osobach-v-solosnici-sa-skoncilo-stastne-psy-i-psovodi-siahli-na-dno-svojich-moznosti

Event na facebooku

Comments are closed.