parallax background

SimEx Flyland 13. – 14.10.2017, Rohožník

Záchranársky beh prežitia 30.9.2017, Veľké Chyndice
23. októbra 2017
Pátracia akcia Pezinok I., 31.10.2017
8. novembra 2017

V dňoch 13. – 14.10.2017 sme v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky (ASSR), Centrálnou záchrannou službou (CZS) a Alfa Rescue, absolvovali tréning činností a postupov, ktoré by mal zvládnuť ľahký USAR tím počas nasadenia pri mimoriadnej udalosti v cudzej krajine.
Cvičenie sa začalo ohlásením fiktívneho zemetrasenia v krajine Flyland a vyžiadaním si pomoci v zasiahnutom území. Všetko sa odohralo virtuálne na Virtual On-Site Operations Coordination Centre (VO), čo je online nástroj na koordináciu pomoci v postihnutej krajine pri rôznych mimoriadnych udalostiach. Jedným z cieľov nášho cvičenia bolo naučiť sa pracovať s týmto systémom, cez ktorý prebieha komunikácia medzi riadiacimi strediskami a zasahujúcimi tímami.  Po avizácii tímu a príchodu do postihnutej krajiny, prešli všetci členovia tímu kontrolou dokladov a dokumentácie na Reception/Departure Centre (RDC ). Tam sa zároveň teamleader dozvedel informácie o rozsahu nešťastia, lokalite, počasí, pomeroch v krajine a ďalšie podrobnosti potrebné pre úspešné zvládnutie misie.

Po presune na určené miesto sa začalo s budovaním Base of Operation (BoO). Tábor sme takmer v plnej miere zabezpečili z vlastných zdrojov –  vykurovaný spací stan s kapacitou 16 ľudí, veliteľský stan vybavený kancelárskou a PC technikou, kuchyňa, osvetlenie a elektrické zapojenie.
Počas budovania tábora bola na miesto nešťastia vyslaná prvá časť tímu. Po prehľadaní priestoru prieskumným tímom, bola objavená prvá osoba, ktorá podala squad leadrovi informácie o počte nezvestných. Na základe týchto informácii bol určený postup tímu pri ďalších prácach. Počas noci sa podarilo vyslobodiť 5 živých a jednu mŕtvu osobu. Práce boli prerušené cca o  štvrtej hodine ráno kvôli nepriaznivej bezpečnostnej situácii.
V sobotu o 10,30 bola na miesto zásahu poslaná druhá čata na prehľadanie budov, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov uzavreté počas nočných prác. Po nájdení a následnom vyslobodení troch osôb pomocou technického vybavenia tímu, bolo prehľadané aj okolie areálu, kde záchranársky pes objavil ešte dve živé osoby. Po ich ošetrení a transporte boli práce v danom sektore ukončené.

Keďže to bolo prvé cvičenie tohto typu, ukázalo sa na ňom množstvo nedostatkov. Tieto nedostatky sú však odstrániteľné ďalším tréningom.

Na tomto cvičení, ktoré bolo pravdepodobne prvým cvičením v tomto rozsahu, boli precvičené činnosti všetkých segmentov ľahkého USAR tímu (Management, Search, Rescue, Medical, Logistic). V rámci vyslobodzovacích činností sa robili prierazy cez železobetónové steny, železné nosníky a drevené hranoly, ako aj vyslobodenie z hĺbky pomocou improvizovanej lanovej techniky. Väčšina činností prebiehala vo veľmi stiesnených priestoroch, čo dôkladne preverilo fyzickú kondíciu zasahujúcich zložiek.
Cvičenie sme zorganizovali v novo vznikajúcom výcvikovom centre v Rohožníku, ktoré aj napriek tomu, že ešte nie je úplne dobudované, vie komplexne simulovať situácie pre nácvik činností pri mimoriadnej udalosti tohto typu.

Za podporu ďakujeme firme Makita, ktorá zapožičala náradie pre vyslobodzovacie práce, bez ktorého by cvičenie nebolo možné zorganizovať. Firme Corny ďakujeme za zabezpečenie rýchleho občerstvenia, vďaka ktorému žiadny záchranár netrpel hladom ani počas dlhej práce na pracovisku. Ďakujeme aj Expodom – rýchlorozkladacie stany za darovanie nožnicového stanu, ktorý sa výborne osvedčil ako kuchyňa a jedáleň súčasne. Vďaka podpore BSK bol v stanoch zabezpečený tepelný komfort pre všetkých členov tímu. Firma Image Supplies zabezpečila certifikáty pre účastníkov a mapové podklady. A v neposlednom rade ďakujeme Súkromnej SOŠ veterinárnej v Bratislave, ktorá opäť poskytla dostatok odvážnych a odhodlaných figurantov 🙂

FOTO

Udalosť na fb

Článok na psisvet.sk

1 Comment

  1. writeaessay píše:

    do an essay for me http://dekrtyuijg.com/

    Terrific content. Thanks.