parallax background

MODEX Tinglev (DK), 25.- 29.1.2018

Pátracia akcia 7.1.2018, Devínske jazero
23. januára 2018
Hecovačka s Anténou Rock, Rohožník
5. februára 2018

V dňoch 25.- 29.1. som sa ako vnútorný hodnotiteľ tímu EURACARE Flight&Shelter, zúčastnil certifikačného cvičenia, ktoré sa konalo v rámci celoeurópskych cvičení MODEX v dánskom Tingleve. Ide o spoločný projekt Rakúska (Civilná ochrana vlády Štajerska), Nemecka (Johannitéri) a Slovenska (Letka MV SR, Asociácia samaritánov SR). Projekt je zameraný na pomoc pri mimoriadnych udalostiach kdekoľvek na svete. Slovenská časť tímu poskytuje prepravu osôb a vybavenia, registráciu evakuovaných osôb a v prípade potreby aj ich ubytovanie. Účasťou na cvičení bola splnená posledná podmienka na zapísanie modulu do zoznamu záchranárskych modulov poskytujúcich humanitárnu pomoc.

P. Král

ASSR v spolupráci s letkou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, nemeckými, maďarskými a fínskymi Johannitérmi a rakúskymi psychológmi z Civilnej ochrany Vlády Štajerska, v priebehu dvoch rokov vybudovali tím dobrovoľníkov špecializovaných na leteckú evakuáciu, pod názvom EURACARE Flight & Shelter. Členovia tímu absolvovali niekoľko teoretických aj praktických tréningov na Slovensku, Nemecku i Rakúsku. Tento modul je určený na evakuáciu občanov Európskej únie z postihnutých oblastí sveta späť do Európy. Záverom nášho výcviku a zároveň certifikáciou bolo cvičenie ModEX v dánskom Tingleve a nemeckom Rendsburgu.

Námetom cvičenia bolo zemetrasenie v imaginárnej krajine „Modulistan“, s následnými rozsiahlymi škodami, tisíckami mŕtvych, zranených a ľudí bez strechy nad hlavou.

Bolo rozdelené na tri dni a našou úlohou bolo poskytnúť dočasné ubytovanie pre 87 slovenských občanov postihnutých zemetrasením, základnú zdravotnú starostlivosť a psycho-sociálnu pomoc. Tím sa musel rozdeliť na dve skupiny a na dvoch rozličných miestach, v Nemecku i Dánsku musel vytvoriť priestory, do ktorých postupne prichádzali evakuanti. Po ich zabezpečení, vybavení formalít, sa vykonali dva evakuačné lety slovenským vládnym špeciálom a ľudí sme dopravili šťastne do bezpečia.

Zdroj: ASSR

Comments are closed.