parallax background

LVT CaSaVit 15.-22.7.2017, Rajecké Teplice

Intercup Humanity Spáleniště (CZ), 6. – 8.5.2017
12. mája 2017
Získali sme podporu od Bratislavského samosprávneho kraja
28. augusta 2017

V dňoch 15.-22.7. sa naši členovia zúčastnili letného výcvikového tábora organizovaného združením CaSaVit Rescue Slovakia. Okrem tréningu plošného a sutinového vyhľadávania si oprášili vedomosti zo zlaňovacích techník či topografie pod vedením členov Horskej služby Malá Fatra. Súčasťou cvičenia bola aj simulovaná záchranná akcia výbuchu plynu v odevnom závode, kde si naši psovodi okrem prehľadávania budovy a okolitých priestorov prešli aj poskytnutím prvej pomoci nájdeným osobám.

L. Dobríková

Nedeľa: Ako prvé sme si v novom prostredí vyskúšali plošné vyhľadávanie, ktorému vzhľadom na skalnaté prostredie predchádzal pomerne náročný výstup do hory … Navečer sme si zopakovali základy poskytovania prvej pomoci a to sme ešte ani netušili čo nás čaká nasledujúci deň 😉

Pondelok: Vyzeralo to na začiatok pohodového slnečného dňa, keď sme zrazu dostali informáciu, že v obchodnom dome vybuchol plyn a je tam niekoľko zranených a zavalených osôb. Takto nejak sa začalo simulované cvičenie v ruine v obci Zbyňov kúsok od Rajeckých Teplíc. Keďže išlo s Maxom o naše prvé takéto rozsiahle cvičenie, boli sme plný očakávaní, ale aj obáv, aby sme spoločne všetko zvládli a mohli byť tak aj my nápomocný celému tímu.

https://www.cas.sk/clanok/574551/vo-volnom-case-sa-pripravuju-na-katastrofy-boli-sme-na-treningu-dobrovolnych-zachranarov/

Utorok: Dnes mali naši štvornohý miláčikovia po náročnom dni trošku voľna a my sme sa tak mohli venovať adrenalínovej zábave ako bolo lezenie a zlaňovanie skál. Zo začiatku je nutné priznať, že sme mali viacerí z pohľadu dole drevené nohy, ale po chvíľke strach opadol a bol z toho nezabudnuteľný zážitok, ktorého sa síce netreba báť, ale treba mať pred ním určite rešpekt.

Myslím, že Maxík bude mať odteraz trošku viac takýchto voľných dní 😉 

Streda:Tento horúci deň sme využili opäť na tréning plošného vyhľadávania v lese, kde bol po zdolaní niekoľkých výškových metrov príjemný chládok a tak sa nám aj našim hafanom pracovalo oveľa lepšie. Večer sme si spravili výlet do obce Povina, kde bola ďalšia zaujímavá ruina a mohli sme si tak vyskúšať nočné prehľadávanie budovy.

Štvrtok:Čakalo nás topografické cvičenie, čo je predovšetkým tímová práca s mapou, buzolou, navigáciou, správnou komunikáciou a vlastným rozumom 😉 Cielom bol výstup na vyhliadku Babice alebo Babky, ktoré sú skupinou zaujímavých skalných útvarov vyčnievajúcich z lesnej zelene Súľovských vrchov nad obcou Zbyňov tou najjednoduchšou trasou. Znie to síce pomerne jednoducho, ale z plánovaného času trvania výstupu dve hodiny sa stalo takmer štvorhodinové blúdenie 🙂

Piatok: Ráno sa nám trošku zhoršilo počasie, ale to nám nepokazilo chuť ísť opäť pracovať a tak sme sa vrátili trénovať do ruiny v Zbyňove. Nakoľko ide o bývalé rekreačné stredisko a tábor s chatkami, je tam takmer nevyčerpateľné množstvo možností úkrytov priamo v ruinách, ale aj na ploche. Podvečer vyšlo slniečko a tak sme si s Maxíkom na záver spravili príjemnú prechádzku po náučnom chodníku Rajecké Teplice – Porúbka.

Z. Harničarová

[

Comments are closed.