parallax background

Atesty plocha 22. – 23.3.2024, Rohožník

Skúšky IPOR s medzinárodnou účasťou
8. novembra 2023
Školenie prvej pomoci 13. – 14.4.2024, Rohožník
16. apríla 2024
Cez víkend 22. – 23.3.2024 sa v Rohožníku konali národné Atesty plošného vyhľadávania, ktorých sa zúčastnilo 5 psovodov zo štyroch záchranárskych organizácií – BKZB, Casavit RS, KZB KE a SARDA Slovakia. V tejto podobe sa Atesty konali na Slovensku po prvý krát. Koncept „našich“ Atestov bol pripravený podľa medzinárodného Mission Readiness Test Area Search, ktorý už niekoľko rokov organizuje medzinárodná záchranárska organizácia IRO. V oboch prípadoch ide o najvyššiu možnú previerku schopností psa a pripravenosti psovoda na reálne pátracie akcie v lesných porastoch.
Zúčastnených psovodov pozorným okom počas dvoch dní sledovalo  6 komisárov – zástupca MV SR práp. Ľubomír Fillo (psovod PZ SR), Michal Dižka (úspešne absolvovaný Mission Readiness Test Area Search IRO z DRS BB), Dáša Baňárová (2x Majsterka sveta v plošnom vyhľadávaní z BKZB), Ladislav Mackových (rozhodca pre NSPZT SR z BKZB), Soňa Saglenová (predseda Casavit RS) a Iveta Lipovská (rozhodca pre NSPZT SR z BKZB). Na „kontrolu“ prišli aj kolegovia zo Záchranného systému Slovensko.
Piati psovodi počas dvoch dní prehľadali spolu 82 hektárov lesného porastu a 11 km ciest a našli spolu 24 stratených osôb. Počasie vyskúšalo všetkých zúčastnených, ale hlavne obetavých figurantov, ktorí strávili dlhé minúty v noci, v daždi, v mravenisku, v zime, v teple, na zemi aj nad zemou, zahrabaní pod konármi a trpezlivo čakali na nájdenie. Komisári prešli nespočítateľné množstvo kilometrov a okrem objektívneho posúdenia práce zúčastnených psovodov a psov, sa pri záverečnom hodnotení snažili poskytnúť aj konštruktívnu kritiku a cenné rady do budúcna.
Pre úspešné absolvovanie tohto náročného testu je potrebná 100% úspešnosť, stačí teda možno trošku menej šťastia a pri nenájdení čo len jednej osoby, nemôže byť udelené hodnotenie „splnil“. Preto z piatich psovodov úspešne Atesty plocha absolvovali „len“ štyria. Všetci piati však v náročných podmienkach ukázali vysokú úroveň pripravenosti na reálne pátracie akcie. Za BKZB sa zúčastnila K. Lopušná s Molly. Obom sa spoločnými silami podarilo nájsť všetky ukryté osoby a teda sa môžu pochváliť titulom „atestovaný záchranársky tím“. Gratulujeme a želáme veľa úspešných pátracích akcií!
Napriek tomu, že si všetci naozaj prešli náročným víkendom (v sobotu v priebehu pár minút klesla teplota z 20 na 3 stupne, počas hľadania psovodov nezastavil ani silný vietor, dážď a hromy, vyhodnotenie bolo improvizovane zriadené pod strechou malého altánku a v nie veľmi prívetivej a priestrannej bunke, pretože vytrvalý dážď a blato nedávalo na výber, bolo potrebné vyriešiť logistiku a materiálne zabezpečenie množstva pomáhajúceho „personálu“, poriadne zabrať dostala kondička všetkých zúčastnených, spánkový režim tiež nebol úplne optimálny, musel sa vyriešiť aj problém kolidovania s prvým kolom volieb …), sprevádzala všetkých dobrá nálada od začiatku až do konca.
Týmto by sme sa ako organizátori chceli poďakovať všetkým zúčastneným (psovodom, posudzovateľom, figurantom a iným pomocníkom) za zodpovedný a profesionálny prístup, ochotu a trpezlivosť, ale najmä za vytvorenie príjemnej atmosféry počas celého priebehu atestov.
Samozrejme poďakovanie patrí aj nášmu sponzorovi – firme TV PROBBE s.r.o., vďaka ktorej odchádzali psovodi aj komisári s plnými rukami všelijakých možných pochúťok pre psíky rady IBERO NATURAL a rady IBERO COLD PRESSED (viac info na https://iberonatural.eu/).
Poďakovať musíme aj poľovnému združeniu PZ Hôrka, ktoré nám bez najmenšieho váhania umožnilo vstup do ich revíru aj počas denného aj nočného hľadania.
 Za foto ďakujeme BKZB, Casavit a ZSS https://eu.zonerama.com/BKZB1/Album/11241919

Comments are closed.